Drodzy Siódmoklasiści,
jak zwykle namawiam do spędzania z książką wolnych chwil, których jeszcze dużo przed nami. Po "Quo vadis" w wakacje sięgną pewnie tylko odważni, za to po wakacjach zdesperowani, a późną jesienią spóźnialscy. A zatem oprócz pięknej pogody i wspaniałych wakacyjnych przygód życzę Wam odwagi!
                                                                                                                                       Wasza Polonistka
PS
Pytania dotyczą pierwszych 16 rozdziałów. Mam nadzieję, że gdy je przebrniecie, będziecie już "w środku" Wiecznego Miasta i wciągająca fabuła doprowadzi Was do "epickiego" zakończenia tej powieści. Zapisujcie sobie odpowiedzi w dotychczasowych lub nowo założonych zeszytach lektur.

Rozdz. I

Kim dla Petroniusza jest Winicjusz? Czego dowiadujemy się o wojnie, z której wrócił?

Rozdz. II

Jaki znak narysowała trzciną na piasku Ligia podczas rozmowy z Winicjuszem?

Rozdz. III

O kim Petroniusz powiedział: „Niegdyś kochałem ją, a teraz bawią mnie jej kłamstwa i głupota”? Do kogo skierował te słowa? Wypisz kolejne zdanie Petroniusza dotyczące tej postaci.

Rozdz. IV

Z dialogu Pomponii z Aulusem wypisz fragment dotyczący Nerona.

Rozdz. V

Czyje to słowa:

„Petroniusz i ja jesteśmy ludzie z dwóch przeciwnych obozów. Sposobów na niego nie wiem, wpływom niczyim nie podlega. Być może, że przy całym swym zepsuciu więcej on wart od tych łotrów, którymi Neron dziś się otacza. Ale dowodzić mu, że popełnił zły uczynek, jest to tylko czas tracić; Petroniusz dawno zatracił ten zmysł, który złe od dobrego odróżnia.”

Rozdz. VI

„- Gimnastyki musiał cię uczyć tkacz, a obyczajów kowal" - czyje to słowa, do kogo skierowane?

Rozdz. VII

W jaki sposób Ligia opuściła ucztę u Nerona?

Rozdz. VIII

O kim mowa? Jaki widok wywołał te myśli?

„Przed chwilą wydawało się jej, że nie ma dla Ligii ratunku, teraz zaś poczęła wierzyć, że może stać się coś nadzwyczajnego, że przyjdzie jakiś ratunek potężny, iż i sam cezar oprzeć mu się nie zdoła (…)”

Rozdz. IX

„I odeszła jak widziadło piękne, ale złe". 0 kim mowa? Czyja rozmowa tak się zakończyła?

Rozdz. X

Co było obowiązkiem wigilów? Kiedy wigilowie nie spełniali swojego obowiązku, udając „ślepych i głuchych”?

Rozdz. XI

„- Człowieku zapalczywy i ślepy! Ona cię kochała”. Kto mówi, do kogo i o kim?

Rozdz. XII

Jaki dar chciał ofiarować Petroniusz Winicjuszowi, aby mu poprawić humor?

Rozdz. XIII

Jakie było pierwsze imię Ligii?

Rozdz. XIV

„- Spal Rzym i świat z boleści, lecz zachowaj nam swój głos”. Czyje to słowa, do kogo skierowane, w jakich okolicznościach?

Rozdz. XV

Ile sług liczył dwór cezara w Ancjum? Po co było tam pięćset oślic?

Rozdz. XVI

Jeśli cnota jest błazeństwem, niech mi bogowie pozwolą zostać błaznem na zawsze". Czyje to słowa?

• Publiczna Szkoła Podstawowa im.Maratończyków Polskich
    ul. Główna 24